Gallery: ΤηλεΜαραθώνιος – $73,260 στο πρώτο επεισόδιο
$73,260 είναι το ποσό που συγκεντρώθηκε στο τέλος του πρώτου επεισοδίου του ΤηλεΜαραθωνίου. Το τρίωρο ψυχαγωγικό πρόγραμμα μεταδόθηκε την Κυριακή, 3 Δεκεμβρίου 2017, από το Odyssey TV, με ταυτόχρονη μετάδοση στις σελίδες της ΕΚΜΜ, στο Facebook και το YouTube.
- Οι παρουσιαστές του ΤηλεΜαραθωνίου, Γιάννης Κόκκωνας και Πάρις Πέτρου.
- Ο Πρόεδρος της ΕΚΜΜ, Νικόλαος Παγώνης, με τον Γερουσιαστή Λεωνίδα Χουσάκο, Επίτιμο Πρόεδρο του ΤηλεΜαραθωνίου και τον Πρόεδρο της Επιτροπής Εράνου, Τάσσο Ξυπολιτάκη.
- Ο Πρόεδρος της ΕΚΜΜ, Νικόλαος Παγώνης, με τους παραγωγούς του ΤηλεΜαραθωνίου. Πάρι Πέτρου και Γιάννη Κόκκωνα.
- Την έναρξη του προγράμματος έκανε η μαθήτρια του σχολείου συμπληρωματικής εκπαίδευσης της ΕΚΜΜ, “Γ/Λ Αριστοτέλης”, Αθηνά Νικολή.
- Ο Πρόεδρος της Επιτροπής Εράνου, Τάσσος Ξυπολιτάκης, με την συμπαρουσιάστρια του ΤηλεΜαραθωνίου, Ρένα Τζούμα, τη μαθήτρια Αθηνά Νικολή και τη μητέρα της, Σταυρούλα Χριστοπούλου.
- Οι παραγωγοί του ΤηλεΜαραθωνίου, με το Μέλος του Συμβουλίου Επικρατείας και πρώην Ομοσπονδιακή Βουλευτής, Ελένη Μπακοπάνου, τον Πρόεδρο της Επιτροπής Εράνου, Τάσσο Ξυπιλιτάκη και τον δημοσιογράφο, εκδότη, Γιώργο Γκιούσμα.
- Ο Νίκος Αναστασίου τραγουδάει “Ο πιο καλός ο μαθητής”. Στο keyboard ο Γιώργος Γεωργακόπουλος.
- Η ομάδα “Ορφέας” του Λαογραφικού Εργαστηρίου του Πολιτιστικού Ιδρύματος της ΕΚΜΜ, στη σκηνή.
- Η Άρτεμις Λαγοπούλου, με τον Πέτρο Πλαρινό, έδωσαν το παρών στον ΤηλεΜαραθώνιο με τα τραγούδια τους. Μαζί τους, το μέλος της Επιτροπής Εράνου της ΕΚΜΜ, Γιώργος Κουφάλης.
Στο στούντιο παρευρέθηκαν, ο Πρόεδρος της ΕΚΜΜ, Νικόλαος Παγώνης, ο Επίτιμος Πρόεδρος του ΤηλεΜαραθωνίου, Γερουσιαστής Λεωνίδας Χουσάκος, ο Πρόεδρος της Επιτροπής Εράνου της ΕΚΜΜ, Τάσσος Ξυπολιτάκης, το μέλος του Συμβουλίου Επικρατείας και πρώην ομοσπονδιακή βουλευτής Ελένη Μπακοπάνου, η Πρόεδρος του Λυκείου Ελληνίδων Μοντρεάλ, Βίλλυ Φασούλα, και ο Γενικός Διευθυντής του σχολείου «Σωκράτης-Δημοσθένης» της ΕΚΜΜ, Χρήστος Αδαμόπουλος.
Από τον επιχειρηματικό κόσμο έδωσαν το «παρών», ο Αντιπρόεδρος της RBC Wealth Management και σπουδαίος φιλέλληνας, Tony Loffreda, ο επιχειρηματίας και πρώην Διευθυντής Επικοινωνίας του πρώην Καναδού Πρωθυπουργού, Δημήτρης Σούδας, ο επιχειρηματίας Γιάννης Γεωργούδης, από τη Lanvac και ο real estate broker, Χρήστος Μαυρογιάννης. Όλοι τους έκαναν σημαντικές δωρεές και ανακοίνωσαν τη δημιουργία υποτροφιών. Εμφανίστηκαν, επίσης, ο καθηγητής Jacques Bouchard, ο Πρόεδρος του ιδρύματος Giant Steps, Νίκος Καταλιφός και ο τενόρος Δημήτρης Ηλίας.
Το πλούσιο καλλιτεχνικό πρόγραμμα του ΤηλεΜαραθωνίου στήριξαν οι καλλιτέχνες της παροικίας μας Νίκος Αναστασίου συνοδευόμενος από τον Γιώργο Γεωργακόπουλο και η Άρτεμις Λαγοπούλου με τον Πέτρο Πλαρινό. Από την Κρήτη, στο πλατό του ΤηλεΜαραθωνίου τραγούδησε ο Πέτρος Μαρούλης με το συγκρότημα του. Χόρεψαν, η ομάδα «Ορφέας» του Λαογραφικού Εργαστηρίου του Πολιτιστικού Ιδρύματος της ΕΚΜΜ και οι ομάδες της Παναρκαδικής Ομοσπονδίας και του Συλλόγου Κρητών Μοντρεάλ.
Από την Ελλάδα, μηνύματα για τον ΤηλεΜαραθώνιο, αλλά και τραγούδια, έστειλαν οι Πέγκυ Ζήνα, Κώστας Μακεδόνας, Χρήστος Χολίδης και Θανάσης Βασιλάκος.
Το πρόγραμμα παρουσίασαν ο Γιάννης Κόκκωνας και ο Πάρις Πέτρου. Μαζί τους, συμπαρουσίασε η Ρένα Τζούμα και η μαθήτρια του σχολείου «Γ/Λ Αριστοτέλης», Αθηνά Νικολή. Συμμετείχε ο δημοσιογράφος, Γιώργος Γκιούσμας. Τις αφηγήσεις έκανε η ραδιοφωνική παραγωγός, Μάνια Σαμπά.
Πίσω από τις κάμερες ήταν ο Νάσος Παπανικολόπουλος και ο Γιώργος Μπατσούλης. Στην διοργάνωση συμμετείχαν δεκάδες εθελοντές, των οποίων τα ονόματα θα ανακοινωθούν σύντομα.
Η ΕΚΜΜ, η Επιτροπή Εράνου και οι παραγωγοί του προγράμματος, θα ήθελαν να ευχαριστήσουν θερμά, όλους τους εθελοντές, για την πολύτιμη βοήθειά τους.
Το δεύτερο και τελευταίο επεισόδιο του ΤηλεΜαραθωνίου, θα μεταδοθεί αυτή την Κυριακή, 10 Δεκεμβρίου, στις 5μ.μ., από το Odyssey TV.
Μπορείτε από τώρα να κάνετε τη δωρεά σας στο 514-738-2421, εσωτ. 114 ή ηλεκτρονικώς, στον ιστότοπο της ΕΚΜΜ, hcgm.org